O co w ogóle cały ten szum?
Najważniejsze funkcje
Jak uruchomić sklep na Facebook'u?
KROK 1: Logujemy się na Facebook’a
KROK 2: Przechodzimy do fanpage’a a następnie wybieramy zakładkę Sklep
KROK 3: Akceptujemy warunki regulaminu handlowego
KROK 4: I wybieramy walutę
KROK 5: I już możemy dodawać produkty do naszego Facebook’owego Sklepu.
KROK 6: Kartę produktu, możemy uzupełnić o takie informacje jak:
- Dodaj zdjęcia
- Nazwa (oczywiście produktu)
- Cena (w wybranej walucie)
- Opis (jest opcjonalny)
- Adres URL strony kasy (witryna internetowa, do której zostaną skierowani użytkownicy w celu zakupienia tego produktu. Najczęściej jest to karta produktowa)
- Wyróżnij ten produkt (polecane produkty są wyświetlane u góry strony i jako pierwsze w sklepie. Maksymalna liczba wyróżnionych produktów to 10)
- Udostępnij ten produkt na swojej stronie (automatycznie opublikuj ten produkt na osi czasu strony po jego zatwierdzeniu).
Jak oznaczyć produkty w poście?
Powyżej przedstawiliśmy sposób dodawania sekcji Sklep. Jednak Facebook oddaje nam do dyspozycji jeszcze jedno ciekawe narzędzie. A mianowicie oznaczanie produktów na zdjęciach. Niektóre z fanpage'y już dysponują taką możliwością - niestety jeszcze nie wszystkie.
Sam proces jest banalnie prosty. Na zdjęciach lub filmach dodawanych w postach, możemy oznaczać produkty ze sklepu (na takiej samej zasadzie, jak ludzi). Z bazy produktów dodanych do sekcji Sklep albo załadowanego do systemu Facebook’a pliku produktowego, automatycznie zaciąga się cena, zdjęcia i nazwa. Pod postem wyświetlają się w formie sympatycznej minikaruzeli.
W ten sposób otrzymujemy efekt prawie jak z katalogów modowych – atrakcyjne zdjęcie wizerunkowe, a pod nim konkretne produkty, ceny… Nic tylko klikać i kupować!
Na żywo taki post wygląda tak: nowy post produktowy
W dzisiejszym e-commerce i e-marketingu ciężko sobie wyobrazić brak możliwości śledzenia ruchu użytkowników. Mając takie dane, możliwe jest optymalizowanie prowadzonych działań, szybkie wynajdowanie nieprawidłowości i zwiększanie konwersji.
Sam Facebook'owy Sklep, nie ma jeszcze własnych, wewnętrznych analitycznych narzędzi. Ale od czego jest stary, dobry Analytics? Do wszystkich adresów URL produktów, możemy pododawać parametry UTM, pozwalające precyzyjnie śledzić ruch użytkowników. Dla zainteresowanych kreator można znaleźć pod tym linkiem.
W konsekwencji dostajemy całkiem imponującą platformę sprzedażową.
I to właściwie wszystko. Jesteście już gotowi do uruchomienia swojego sklepu na Facebook’u!