Feed produktowy

Feed produktowy to baza danych, która najczęściej występuje w formie pliku CSV, XML lub JSON. To dzięki niej możliwe jest automatyczne tworzenie i aktualizowanie reklam produktowych w sieci. Feedy wykorzystuje się w kampaniach produktowych, prowadzonych w ekosystemach, takich jak m.in. Google Ads, Microsoft Advertising czy Meta Ads.

Spis treści:

  1. Feed produktowy – co to jest?
  2. Feed produktowy dla Google Ads – co powinien zawierać?
  3. Zawartość feedu produktowego dla Microsoft Advertising (Bing Ads)
  4. Feedy produktowe dla Google Ads i Microsoft Ads – czym się różnią?
  5. Feed produktowy dla Meta Ads
  6. Tworzenie feedu – z jakich wtyczek skorzystać?
  7. Jak ręcznie stworzyć feed produktowy?
  8. Podsumowanie

Feed produktowy – co to jest?

Feed produktowy (plik produktowy) to strukturalny zbiór danych o produktach, które są dostępne w sklepie internetowym. Uważa się go za tzw. most komunikacyjny pomiędzy e-commerce a platformami reklamowymi. Systemy reklamowe, aby wyświetlać produkty w kampanii, muszą mieć wiedzę na ich temat. Feed produktowy służy właśnie do transferu tej wiedzy pomiędzy sklepem internetowym a narzędziami reklamowymi.

Feed umożliwia sklepom automatyczne udostępnianie aktualnej oferty produktowej systemom reklamowym, dzięki czemu komunikaty mogą być aktualizowane w czasie rzeczywistym. Nie dochodzi więc do sytuacji, że użytkownik sieci otrzymuje w reklamie produkty, które nie są już dostępne w sprzedaży, czy mają nieaktualną cenę.

Co zawiera feed? W pliku produktowym znajduje się szereg pól, tzw. Atrybutów określających cechy przedmiotu sprzedaży. Plik ten zawiera m.in. nazwę produktu, cenę, dostępność, opis, link do zdjęcia produktowego, kategorię czy identyfikatory produktów.

To informacje, które są wykorzystywane przez platformy reklamowe do wyświetlania potencjalnym klientom konkretnych reklam produktowych. Każdy system ma swoją specyfikację, dotyczącą struktury i formatu pliku, dlatego przed jego udostępnieniem należy upewnić się, że spełnia wszystkie wymagania i jest dopasowany do kanału marketingowego, w którym ma zostać wykorzystany.

Feed produktowy dla Google Ads – co powinien zawierać?

Feed Google Ads służy do przekazywania informacji pomiędzy sklepem internetowym reklamodawcy a systemem reklamowym. Transfer tej wiedzy nie odbywa się jednak bezpośrednio, ale pośredniczy mu narzędzie Google Merchant Center. Informacje produktowe zawarte w feedzie trafiają do GMC, którego algorytmy weryfikują produkty i dopuszczają je do wykorzystania lub odrzucają. Dopiero stąd trafiają do systemu reklamowego Google Ads (wymagane jest połączenie pomiędzy Google Ads a Google Merchant Center), który wyświetla je użytkownikom.

W feedzie Google Ads obowiązkowo muszą znaleźć się elementy, takie jak identyfikator, tytuł, opis, link do strony docelowej produktu oraz link do zdjęcia. To podstawowe informacje o produkcie, w których zakresie wyróżnia się także pola opcjonalne, czyli np. link do dodatkowego zdjęcia czy link mobilny (do strony docelowej zoptymalizowanej pod kątem urządzeń mobilnych).

W feedzie muszą znaleźć się również informacje o dostępności produktu, a także o cenie. W zakresie atrybutów związanych z ceną i dostępnością także występują pola opcjonalne, takie jak np. koszt własny sprzedaży, miara ceny jednostkowej, cena promocyjna i okres jej obowiązywania, podstawowa miara ceny jednostkowej czy rata oraz koszt abonamentu i punkty lojalnościowe.

Warto zaznaczyć, że część wymagań związanych z przygotowaniem feedu, różni się w zależności od rodzaju reklamowanych produktów oraz kraju, w którym będzie prowadzona kampania.

Przykład? Jeśli produkt występuje w różnych wersjach, a kampania będzie prowadzona na terenie Brazylii, Francji, Japonii, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych – do wymaganych elementów feedu będzie zaliczał się również identyfikator grupy produktów. Takich elementów może być znacznie więcej, dlatego reklamując się na rynku globalnym, warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami, dostępnymi w Google Support.

Chcąc przygotować kampanię produktową z feedem, trzeba wziąć pod uwagę także czas, potrzebny na jego zaakceptowanie przez Google Merchant Center. Obecnie od wgrania feedu do otrzymania akceptacji, a co za tym idzie możliwości uruchomienia bazującej na nim kampanii – może upłynąć nawet 3 dni.

Zawartość feedu produktowego dla Microsoft Advertising (Bing Ads)

Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że wymagania dotyczące pliku produktowego w Google Ads i Microsoft Ads są bardzo podobne, to występują między nimi pewne różnice.

Warto zacząć od wymienienia wymaganych elementów, takich jak ID produktu, tytuł, opis, link do strony docelowej, link do obrazka, cena oraz tylko w przypadku Austrii i Niemiec – informacji o dostawie.

Ponadto, jeśli producent danego produktu przypisał do niego wartości, takie jak GTIN (globalny numer identyfikacyjny), MPN (numer części producenta), brand (nazwa marki produktu) także zalicza się je do pól obowiązkowych.

Istnieje także cała gama elementów opcjonalnych. Wyróżnia się wśród nich m.in. dostępność, stan (nowy, używany, odnowiony), klasę energetyczną, termin ważności, ratę, kategorię produktu czy podstawową miarę ceny jednostkowej.

Część pól jest opcjonalna w kampaniach wybranych rodzajów produktów – np. odzieżowych.  W ich przypadku w feedzie może znaleźć się informacja o grupie wiekowej, płci, kolorze czy rozmiarze. Ta sama sytuacja dotyczy poszczególnych wariantów produktów. W ich zakresie do elementów opcjonalnych zalicza się m.in. dodatkowy link do obrazka, materiał, wzór czy ID grupy produktów.

Wyróżnia się także pola opcjonalne, dotyczące atrybutów Bing. To m.in. przekierowanie reklam (ads_redirect), etykieta niestandardowa (custom_label_0, custom_label_1, custom_label_2, custom_label_3, custom_label_4) czy nazwa sprzedawcy.

Feedy produktowe dla Google Ads i Microsoft Ads – czym się różnią?

Różnice są zauważalne m.in. w formacie i organizacji pliku, identyfikacji produktu oraz w polach specyficznych.

Format i organizacja pliku

  • Google Ads – choć Google Ads akceptuje różne formaty plików, najczęściej używane są XML i CSV. Każdy produkt musi być przedstawiony w osobnym wierszu lub segmencie.
  • Microsoft Ads – plik feedu dla Microsoft Ads to plik tekstowy z tabulacją, w którym każda linia reprezentuje inny produkt.

Pola specyficzne

  • Google Ads – oferuje różne atrybuty, takie jak link mobilny (mobile_link), link do dodatkowego zdjęcia (additional_image_link) oraz szczegółowe informacje dotyczące cen, takie jak rata (installment) czy koszt własny sprzedaży (cost_of_goods_sold).
  • Microsoft Ads – posiadaspecyficzne pola dla Bing, które mogą być używane do dodatkowej optymalizacji reklam. Obejmuje to również pola specyficzne dla produktów odzieżowych oraz wariantów produktów.

Integracja z innymi platformami

  • Google Ads – nie ma bezpośredniej funkcji importu z innych platform.
  • Microsoft Ads – jeśli korzystasz z plików feedu Google – Microsoft Ads oferuje narzędzie importu Google Merchant Center, co ułatwia przenoszenie danych.

Podsumowując, choć obie platformy mają podobne cele w zakresie promowania produktów w sieci, to różne są ich wymagania, dotyczące feedów produktowych. Dlatego przed przygotowaniem pliku, należy dokładnie zapoznać się z wytycznymi.

Feed produktowy dla Meta Ads

W świecie cyfrowego marketingu feed produktowy dla Meta Ads odgrywa kluczową rolę w tworzeniu efektywnych kampanii reklamowych. Podobnie jak w innych platformach e-commerce, feed produktowy w Meta Ads umożliwia automatyczne generowanie reklam sprzedażowych, które są dopasowane do konkretnych produktów oferowanych przez firmę.

Zarządzanie feedem produktowym w Meta Ads odbywa się głównie przez Menadżera sprzedaży. Jest to centralne miejsce, gdzie firmy mogą dodawać, aktualizować i zarządzać swoimi feedami produktowymi.

Formaty plików akceptowane przez Menadżera sprzedaży Meta Ads dla feedu produktowego to CSV, TSV, XML. Wybór formatu zależy od preferencji użytkownika i złożoności feedu.

Chociaż oba systemy akceptują podobne formaty plików, istnieją różnice w specyfikacjach i wymaganiach dotyczących danych produktów. Są to szczegółowe dane dotyczące np. obrazów produktów. W przypadku feedu produktowego Meta wymagane pola to: id, title, description, availability, condition, price, link, image_link, brand.

Stworzymy skuteczną strategię reklamową dla Twojej marki!
Zapytaj o ofertę

Tworzenie feedu – z jakich wtyczek skorzystać? 

W większości przypadków generowanie feeda produktowego nie jest procesem skomplikowanym. Można go z łatwością zautomatyzować za pomocą służących do tego narzędzi.

Jeśli e-sklep bazuje na systemach zarządzania treścią, takich jak np. WordPress z WooCommerce, tworzenie feedu produktowego można przeprowadzić za pomocą wybranej wtyczki, co pozwoli oszczędzić czas. Mowa np. „WooCommerce Google Feed Manager” lub jej podobnym.

Gotowe narzędzia do generowania feedów dostępne są również dla innych rodzajów systemów CMS. Wystarczy znaleźć odpowiednią wtyczkę (niektóre z nich są płatne) i przekazać programiście do wdrożenia. Od tej pory wszystkie produkty dostępne w sklepie będą przekazywane do feedu produktowego, który następnie będzie mógł być użyty w reklamie produktowej. Co więcej, narzędzia tego typu najczęściej umożliwiają stworzenie zestawienia produktów właściwego dla różnych platform reklamowych.

Narzędzia typu SaaS takie jak Shopper czy Shopify także zawierają specjalne, wbudowane rozwiązania pozwalające wygenerować w sposób automatyczny feed produktowy.

Następnie wystarczy już tylko skopiować link do pliku z panelu wtyczki i dodać go do systemu, dla którego został stworzony (np. Meta Ads).

Jak ręcznie stworzyć feed produktowy?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że to rozwiązanie przeznaczone głównie dla e-commerce z niewielką liczbą produktów. Dlaczego? Bo każda zmiana np. ceny (czy innej informacji o produkcie) wymagałaby ręcznej aktualizacji.  Tworzenie feedu w ten sposób sprawdziłoby się więc głównie w e-sklepach o stałej i niezmiennej ofercie, z czym nie spotykamy się zbyt często oraz o stosunkowo małej ilości produktów.  Poniższa lista zawiera kroki, które trzeba podjąć, by ręcznie stworzyć feed.

  • Dane – należy zebrać niezbędne informacje o produktach, takie jak m.in. nazwa, opis, cena, link do produktu i jego zdjęcia, kategoria i dostępność.
  • Praca w arkuszu kalkulacyjnym – bazą feedu będzie arkusz kalkulacyjny – np. Excel czy Google Sheets. W pierwszym z jego wierszy trzeba stworzyć kolumny, odpowiadające poszczególnych informacjom (np. „Nazwa”, „Cena” czy „Opis”). Można również skorzystać z szablonów, które udostępniają systemy reklamowe.
  • Weryfikacja – trzeba ocenić czy feed jest właściwie sformatowany i nie zawiera błędów. Dla przykładu w Google Merchant Center można skorzystać ze specjalnego narzędzia do walidacji pliku produktowego.
  • Udostępnienie – plik można wgrać bezpośrednio do platformy lub przesłać na własny serwer i udostępnić link.

Podsumowanie

W dużym uproszczeniu feed produktowy jest więc zbiorem informacji o produktach w e-sklepie, przygotowywanym z myślą o prowadzeniu kampanii reklamowych. Trzeba pamiętać o jego regularnej aktualizacji tak, by zawierał dane zgodne ze stanem faktycznym. Wykorzystanie feedu jest jedną z podstaw w prowadzeniu sprzedaży wielokanałowej


Powiązane frazy